78208

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gusto (195.168.245.18) --- 17. 6. 2012
Re:

ano,predavaju sa za rozne ceny,ale vyroba(dopestovanie)tych vacsich nebola drahsia ako tych mensich na tom istom strome..a to som tvrdil aj pri tom cukre..podla postupu ktory si opisal ty-vyrobi sa frakciova zmes..preosiatim sa jednotlive frakcie roztriedia-a mozu sa predat za rozne ceny- ale to neznamena ked sa hruba frakcia da predat drahsie,ze aj naklady na jej vyrobu boli vyssie..co bolo treba dlhsie trepat sitami? :-) ja som len spomenul sposob o ktory bol rozoberany v radiu,a tam sa nic nehovorilo o triedeni na sitach..ja rozumiem ako to myslis,ked sa napr z tony cukru vytrase 20% hrubeho,tak vyrobit tonu hrubeho v porovnani s tonou jemneho bude drahsie..cela tato zabomysia vojna vznikla z toho ze si neakceptoval iny sposob vyroby hrubeho cukru,ako je vytrasanie..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 6. 2012
Re:

Pokud mají být krystaly větší a zároveň to být ještě kvalitní krystaly, musí se zahušťování nebo ochlazování provádět pomaleji a lázeň musí být čistší. Základní závislost kolem krystalizace známá každému chemikovi.

Neboli pokud se upraví režim tak, aby většina cukru byly velké krystaly, výkon cukrovarnické linky znatelně klesne. Neboli taková výroba bude dražší. Případně u některých průběžných zařízení na krystalizaci a separaci cukru z matečného louhu nebude ani možné režim vhodný pro získávání velkých krystalů vůbec nadstavit.

Hrubozrnný cukr, který kupuje Kolomý, potom nemusí být vůbec cukr s velkými krystaly, spíš to bude cukrový odpad z osekávání cukerných krust z všelijakých částí linky nebo spečené drobné krystaly coby na sítech a podobně.
Ovšem řekl bych, že mnohem jednodušší než tady o tom furt dokola diskutovat bude prostě se Kolomého při vhodné příležitosti prostě zeptat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 17. 6. 2012
Re: Re:

Ono to jinak nejde. Ve strojích kde dochází ke krystalizaci (říkaí jim mlínky) jsou krystaly různách velikostí a ty se musí roztřídit. Není to tak, že by v cukrovaru mohli jeden den dělat hrubý a druhý den krupici podle požadavku. Ty požadavky řeší až výrobní sklad. Mně jen nazvedla ta představa jak si někdo objednává výrobu hrubého krystalu. Ten někdo si může v cukrovaru objednat jen dodávku. Leda že by šlo o přebalení Cukrovary dodávají i v žocích, když to pak někdo přebalí po 25 kilech tak pak ze suroviny v žoku stane vvýrobek v 25 kg krabici.

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: gusto <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re:
> Datum: 17.6.2012 00:17:09
> ----------------------------------------
> ano,predavaju sa za rozne ceny,ale vyroba(dopestovanie)tych vacsich nebola
> drahsia ako tych mensich na tom istom strome..a to som tvrdil aj pri tom
> cukre..podla postupu ktory si opisal ty-vyrobi sa frakciova
> zmes..preosiatim sa jednotlive frakcie roztriedia-a mozu sa predat za rozne
> ceny- ale to neznamena ked sa hruba frakcia da predat drahsie,ze aj naklady
> na jej vyrobu boli vyssie..co bolo treba dlhsie trepat sitami? :-) ja som
> len spomenul sposob o ktory bol rozoberany v radiu,a tam sa nic nehovorilo
> o triedeni na sitach..ja rozumiem ako to myslis,ked sa napr z tony cukru
> vytrase 20% hrubeho,tak vyrobit tonu hrubeho v porovnani s tonou jemneho
> bude drahsie..cela tato zabomysia vojna vznikla z toho ze si neakceptoval
> iny sposob vyroby hrubeho cukru,ako je vytrasanie..
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 17. 6. 2012
Re: Re:

"Ono to jinak nejde. Ve strojích kde dochází ke krystalizaci (říkaí jim mlínky) jsou krystaly různách velikostí a ty se musí roztřídit. Není to tak, že by v cukrovaru mohli jeden den dělat hrubý a druhý den krupici podle požadavku. Ty požadavky řeší až výrobní sklad. Mně jen nazvedla ta představa jak si někdo objednává výrobu hrubého krystalu. Ten někdo si může v cukrovaru objednat jen dodávku. Leda že by šlo o přebalení Cukrovary dodávají i v žocích, když to pak někdo přebalí po 25 kilech tak pak ze suroviny v žoku stane vvýrobek v 25 kg krabici."


Ono je dobré mít taky trochu přehled o proporcích. Cukrovar jede takové 4 měsíce v roce, za tuto dobu tam zpracují takových 200 - 500 tisíc tun cukrové řepy. Každou minutu se vyprodukuje půl tuny, tuna cukru, nějaký kubík odpadní melasy , desítk kubíků odpadní vody a dalšího.
Přeštelování linky znamená ztrátu minut vlastním štelováním a možná až hodiny ověřovacího provozu, kdy vyrobený cukr je nějaký nestandartní druhojakostní. Přitom cukrová řepa složená někde v haldách na poli každou hodinou a dnem navíc ztrácí nějaké promile cukernatosti....
Neboli cukrovaru se vyplatí přeštelovat linku až při dávce nějakých 100 - 1000 tun cukru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
a.turcani (94.229.32.130) --- 17. 6. 2012
Re: Re:

Chlapi, ja už od 1983 neviem či je to presakovacie kŕmidlo. Vtedy som robil presné váženie podávaných zásob a zistil som, že zalievanie kryštálového cukru je nerentabilné, pretože v priemere som dostal do včelstva o -25 až 30 dag menej zimných zásob. Naopak podávanie teplého roztoku je rentabilnejšie o 15 až 20 dag kvalitných zimných zásob.

Preto so zameral na teplý roztok (nie horúci), problém som mal ako 5 litrov cukrového roztoku dostať do včelstva. Vtedy som mal 30 včelstiev, urobil drevené som povalových-vrchnákových kŕmidiel na 5 litrov, čo bola uznávaná dávka na jedno podanie. Bol to dobrý nápad, tieto kŕmidlá používam doteraz. Po čase začali pretekať, tak som do nich vložil vložky Al plechu a niektoré IPU potiahnutú alobalom.
Roztok do týchto kr´midiel sa elegantne a rýchlo vleje a to hocikedy cez deň, nikdy som rabovku nemal a letáče mám otvorené naplno.

Keď som som počet včelstiev zvýšil (postupne až 100), urobil som si na všetky úle závesné vonkajšie kŕmidlá (obsah 5 litrov, bola to bomba), pretože som z úľa nemusel nič odkladať, len otvoriť nalievací priestor naliať z krhly.
Na prípravu cukrového roztoku so si kúpil 60 litr. parák (smaltovaná nádoba), príprava je ľahká ((dreveného a iného (vytavené voštiny) odpadu je na včelnici dosť. Vodu si nachytám dažďovú do troch sudov 600 litr. a mám jej dosť.
Je to extenzívny spôsob kŕmenia a hlavne lacný, parák využívam aj na iné činnosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Jiří Pala (193.179.147.46) --- 18. 6. 2012
Re: Re:

Pepane, nejsem cukrovarník a ani chemik. Přišlo mi na mysl co je jednodušší a levnější - sušit hrubý krystal, nebo písek. Curovary dělají to co chce neviditelná ruka trhu, nebo management a ten se s cenou nevzrušuje, protože to zaplatíme. Jinak ještě před válkou se hrubý krystal upravoval pomocí modré skalice, aby získal barvu a lesk - dával se prý jeden velký zednický šoufek nasyceného roztoku na várku. A aby na to kontrola finančáků nepřišla, tak portýr měl pod stolem tlačítko a v případě potřeby ho zmáčknul. Byla to extra linka k signálnímu zařízení. Když se rozezněl zvonek a rozblikalo světlo, měla obsluha sušicí rotačky pěkné fofry. Takže Kolomý toho bere několik náklaďáků. Má ho balený v igelitových pytlech, které nejdou roztrhnout a je dokonale odprášen.

J.P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu